سئو: قسمت چهارم «ابزارهای سئو: وب مستر تولز گوگل»

SEO-Keywords سئو طراحی حرفه ای وب سایت و بهینه سازی وب سایت

ابزارهای سئو (آموزش تصویری)

اگر با سری مقالات سئوی سانی همراه بوده اید، باید درکی منطقی از سئو بدست آورده باشید. حالا می دانیم سئو چیست و چه عواملی بر آن تاثیر گذار می باشند. گرچه با ایجاد مداوم محتوای مفید، می توانیم به رتبه ی خوبی در موتورهای جستجو برسیم، اما واقعیت اینست که شناسایی ابزار سئو و استفاده صحیح از آن، می تواند زمان رسیدن به موفقیت را به شدت کاهش دهد. به عنوان مثال، وقتی مقاله ای جدید در وبلاگ سانی درج می شود، ممکن است بیش از ۷۲ ساعت طول بکشد تا اسپایدر گوگل آنرا پیدا کند. ولی ما عجله داریم! پس به کمک ابزارهای در دسترس، زحمت اسپایدر را کم می کنیم تا وقت بیشتری برای سرکشی به وب سایتهای معمولی و غیر حرفه ای دیگر داشته باشد! در این صورت می بینیم که پس از یک ساعت در نتایج گوگل ظاهر می شویم! پس با  ما همراه باشید.

۱. گوگل

بی شک، گوگل قدرتمندترین موتور جستجوی اینترنتی ست. پس اولین ابزاری که بررسی می کنیم Google Webmaster Tools می باشد. خوشبختانه این سرویس گوگل، فعلا برای کاربران  ایرانی فعال می باشد و هنوز سرویس دهی خود را به ایرانیان قطع نکرده است. پس بدون معطلی شروع می کنیم:

لطفا این مطلب را هم بخوانید!  سئو: قسمت دوم
ورود با حساب کاربری گوگل

پس از آنکه گوگل تمام ابزارهای خود را با حساب کاربری خود، موسوم به جیمیل، یکپارچه نمود، لازم است که برای استفاده از آنها، وارد حساب کاربری جیمیل خود شوید. اگر هم هنوز حساب ندارید، ابتدا یک جیمیل بسازید. پس از ورود پنجره ای مشابه زیر را مشاهده می کنید: آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Tools در صورتیکه برای اولین بار وارد این صفحه شوید، باید آنرا خالی ببینید. گزینه ی Add Site را انتخاب کنید: آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Tools آدرس وب سایتتان را در باکس زیر وارد کنید: آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Tools در این مرحله باید به گوگل ثابت کنید که شما مدیر فنی وب سایت هستید و اجازه دسترسی کامل به آن دارید. لذا یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید:

راه اول: که گزینه ی پیشنهادی گوگل نیز می باشد. در این روش باید یک فایل html را دانلود و در ریشه ی سایت خود آپلود کنید:آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Tools     راه دوم: اگر از تب دوم در شکل بالا، گزینه ی Alternate methodes را انتخاب کنید، چهار روش جدید را مانند شکل زیر مشاهده می کنید:

آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Tools

اولین گزینه Google Analytics می باشد. اگر قبلا سایت خود را در گوگل آنالیکتیز ثبت کرده اید (در آینده آموزش تصویری گوگل آنالیکتیز نیز در همین وب سایت قرار خواهد گرفت) با انتخاب این گزینه به گوگل ثابت کرده اید که شما مدیر فنی وب سایت هستید: گوگل آنالیکتیز آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Tools   راه سوم: همچنین می توانید تگ زیر را در html صفحه ی اصلی سایت خود قرار دهید: گوگل آنالیکتیز آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Tools   گزینه های Domain name provider و Google tag Manager را بدلیل عدم کاربرد مناسب برای سایتهای ایرانی بررسی نمی کنیم. هرچند کار با آنها خیلی مشکل نمی باشد.

لطفا این مطلب را هم بخوانید!  سئو: قسمت اول

در انتها و پس از انتخاب یکی از روشهای فوق، گزینه ی Verify را کلیک می کنیم تا به پیغام زیر برسیم:

آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Toolsتبریک عرض می کنیم! وب سایت شما با موفیقت ثبت شد!  گزینه ی Continue را انتخاب نمایید تا به شکل زیر برسید:

آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Toolsدر اینجا فقط به بررسی باکس سوم یعنی Sitemaps اکتفا می کنیم و بررسی بقیه گزینه ها را به زمانی دیگر و مقاله ای جداگانه موکول می کنیم:

آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Toolsقبل از ورود به این قسمت، ابتدا باید نقشه ی سایت خود را تهیه کنید. اگر آنرا قبلا آماده نکرده اید به سایت xml-sitemaps.com  مراجعه نمایید، و در ۴ مرحله، همانند توضیحات وب سایت مربوطه، نقشه ی سایت را ایجاد کنید:

لطفا این مطلب را هم بخوانید!  ده راه برای افزایش سئو: قسمت اول

آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Tools

و آدرس وب سایت خود را در باکس مربوطه وارد کنید:

آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Tools

و گزینه ی Start را انتخاب کنید. حالا که فایل آماده شده است یکی از روشهای زیر را انتخاب و فایل Sitemap.xml را دانلود نمایید. اگر حجم آن بالا نیست، پیشنهاد می شود گزینه ی اول را کلیک کنید:

آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Tools

فایل Sitemap.xml را در ریشه ی سایت خود آپلود نمایید و همانند شکل زیر، آنرا در گوگل وب مستر تولز وارد نموده، گزینه ی Submit Sitemap را انتخاب کنید:

آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Tools و سپس  Refresh the page را انتخاب کنید:

آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Tools

تا تغییرات را (شبیه شکل زیر) مشاهده نمایید:

آموزش وب مستر تولز Google Webmaster Tools

و این یعنی ۳۹ صفحه را ثبت نموده ایم ولی از گوگل خواسته ایم فقط ۲۶ صفحه را در خود ذخیره نموده و در پاسخ به جستجوی کاربران نمایش دهد. آیا می دانید چرا؟ اگر پاسخ را می دانید در قسمت نظرات، ذیل همین صفحه آنرا با دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

بسیار خب. خسته که نشده اید؟ از امروز گوگل در جریان آخرین تغییرات وب سایت شما خواهد بود. اگر چه گوگل مهمترین موتور جستجوست، اما فقط گوگل کافی نیست! در مقاله های بعدی ابزارهای بعدی را نیز با هم بررسی می کنیم.

۱۹ Comments

 • 11/06/2013 12:16

  مرسی بسیار آموزنده بود

 • redman
  11/06/2014 10:49

  با سلام من یک وبلاگ دارم که قبلا ایندکس شده بود ولی الان ک مجدد وری فای میکنم انجام نمیشه و ارور
  Internal Server Error
  Error 500
  میدهد و گاهی هم میگه امکان دسترسی یه سایت نیست . کدی ک برای قرار دادن سایت میدهد به صورت صحیح قرار داده میشود

 • 01/05/2015 03:11

  سلام و خسته نباشید
  من توی گوگل وبمسترم هر کار میکنم نقشه سایتم ارور میده در صورتی که توی بینگ وب مستر درسته
  Your Sitemap does not appear to be in a supported format. Please ensure it meets our Sitemap guidelines and resubmit. این ارور رو میده میتونین کمکم کنین بگین چیکار باید بکنم؟

  • 01/05/2015 08:49

   دوست عزیزم
   پیمان جان
   سلام

   بهترین راه برای ثبت وب سایت در گوگل وب مستر اینه که اول سایتت رو توی google analytics به آدرس http://www.google.com/analytics ثبت کنی و سپس توی وب مستر گوگل گزینه ی تایید رو روی google analytics بذاری. اینو یه امتحان بکن. و نتیجه رو هم لطفا اعلام کن.
   مرسی
   سانی

 • 05/02/2016 02:16

  با سپاس و قدردانی فراوان مطلب مفید و ارزنده ای بود موفق و پیروز باشید

 • 08/10/2017 21:42

  مظلب مفیدی بود. ولی تازگیا گوگل خیلی گیر شده.

Leave A Comment